هفتادو پنج سال با وسپا

با ۷۵ سال سابقه و فروش بیش از ۱۸ میلیون واحد در سراسر جهان، وسپا توانسته است افراد با فرهنگ های دور و متفاوت را متحد کند. وسپا یک اسکوتر مارک ایتالیایی است که توسط پیاجیو تولید می شود. این نام در ایتالیایی به معنی زنبور است. وسپا از یک موتور اسکوتر تک مدل تولید شده در سال ۱۹۴۶ توسط Piaggio & Co. S.p.A. از Pontedera ایتالیا به یک سری کامل از اسکوترها و یکی از هفت شرکت امروزه متعلق به Piaggio تبدیل شده است و امروزه خرید وسپا به یکی از دغدغه های دوستداران موتورسیکلت تبدیل شده است. در این مقاله می خواهیم به مقایسه مدل های وسپا بپردازیم و تفاوت نسل قدیم و جدید وسپا را درک کنیم.

تاریخچه وسپا

پیاجیو در سال ۱۸۸۴ توسط رینالدو پیاجیو بیست ساله تأسیس شد و در ابتدا قبل از تولید کالسکه های ریلی، وانت کالا، موتورهای لوکس، تراموا و بدنه مخصوص کامیون، اتصالات کشتی لوکس را آغاز کرد.

جنگ جهانی اول تنوع جدیدی را ایجاد کرد که تمایز فعالیتهای پیاجیو برای چندین دهه بود. این شرکت تولید هواپیما و هواپیمای دریایی را آغاز کرد. در سال ۱۹۱۷ پیاجیو کارخانه جدیدی را در پیزا خریداری کرد و چهار سال بعد کارخانه کوچکی را در پونتره ایجاد کرد که برای اولین بار به مرکز تولید هوانوردی (پروانه ها، موتورها و هواپیماهای کامل، از جمله پیشرفته ترین پیاجو پی ۱۰۸ در نسخه های مسافربری و بمب افکن). قبل و در طول جنگ جهانی دوم، پیاجیو یکی از برترین تولید کنندگان هواپیما در ایتالیا بود. به همین دلیل، کارخانه های آن اهداف مهم نظامی بودند و کارخانه های Piaggio در جنوا، Finale Ligure و Pontedera در اثر جنگ صدمات جبران ناپذیری دیدند.

اولین فعالیت کارخانه رینالدو تهیه قطعات و تعمیر کشتی های تفریحی مجلل بود. اما تا زمان ورود به سال 1900، پیاجیو به تولید واگن های ریلی، خودروهای حمل بار، اتوبوس های مسافری لوکس و پیشرانه های این نوع اتوبوس ها، بدنه کامیون های خاص و تراموا نیز اقدام می کرد. جنگ جهانی اول تنوع جدیدی را در مناسبات صنعتی آن زمان رقم زد که رفته رفته فعالیت های پیاجیو را برای چند دهه متمایز می نمود.

این شرکت پس از چندی اقدام به تولید هواپیماهای معمولی و دریایی نمود. در همان زمان کارخانه های جدیدی یکی پس از دیگری در ایتالیا تأسیس می شدند. در سال 1917 پیاجیو یک کارخانه جدید در شهر پیزا خرید، و چهار سال بعد یک کارخانه کوچک را در پونتدرا به مالکیت خود درآورد که در ابتدا به مرکز تولید قطعات و ملزومات هواپیمایی (مانند پروانه، پیشرانه و بدنه کامل هواپیما) تبدیل شد و بعد از جنگ جهانی دوم تولد برند خوش آتیۀ Vespa را به جهان معرفی نمود.

در 23 آوریل 1946، پیاجیو در اداره مرکزی مالکیت فکری، یک گواهی حق اختراع به نام خود ثبت نمود. در مدت کوتاهی پس از این ثبت رسمی، نام وسپا برای عموم مطرح شد و واکنش های گوناگونی را برانگیخت. اما با وجود این واکنش های متفاوت، انریکو پیاجیو بدون معطلی تولید انبوه اولین سری از وسپاهای 98 سی سی را آغاز کرد. این وسیله نقلیه جدید اولین حضور در میان مشتاقان خود را در مکان زیبای گلف کلاب در رم و در حضور ژنرال استون به نمایندگی از ارتش متحد آمریکا جشن گرفت. مردم ایتالیا وسپا را برای اولین بار در 24 مارس 1964 در صفحات مجله Motor و در 15 آوریل 1964 بر روی جلد سیاه و سفید مجله La Moto مشاهده کردند.

وسپا شیوه های طراحی که تا آن زمان معمول بود را پشت سر گذاشت و آغازگر مفهومی جدید با نام Scooter یا همان موتورهای جمع و جور سفرهای شهری با طراحی خاص بدنه و چرخ های کوچک بود که پس از عرضه اولیه خود به میزان فروش 17 میلیون موتور در پنج قاره دست یافت. طراحی و شاخصه های فنی این موتور، در طی چندین سال به تدریج سیر تکاملی خود را طی نمود و در طول این مدت همواره به روح اصیل وسپا به عنوان وسیله نقلیه ای که ویژگی سادگی استفاده را به همراه دارد و در دسترس همگان قرار دارد وفادار بوده است.

اولین حق ثبت اختراع وسپا

در ۲۳ آوریل ۱۹۴۶ Piaggio & CSpA حق اختراع ثبت اختراع، مدل و نام تجاری را در وزارت صنعت و تجارت در فلورانس به اداره مرکزی ثبت اختراع ثبت کرد. در مدت زمان کوتاهی انریکو پیاجیو خط تولید ۲۰۰۰ دستگاه اولین وسپا ۹۸ سی سی را آغاز کرد و تا به امروز انواع وسپا با ویژگی های مختلف عرضه شده است.

معرفی مدل های وسپا ۲۰۱۶ – ۱۹۴۶

از اولین وسپای ۹۸ سی سی در سال ۱۹۴۶، بیش از ۱۵۰ مدل و نسخه مختلف از وسپا وجود دارد که توسط “کدهای شاسی” مختلف – تولید شده توسط پیاجیو قابل شناسایی هستند. زمان عرضه Vespa ET4 در سال ۱۹۹۶، بیش از ۲۰،۰۰۰ تغییر در محصول اصلی انجام شده و بیش از ۱۵۰۰ قطعه تعویض شده است.

وسپا ۹۸ (۱۹۴۶) – اولین وسپا

مجهز به موتور ۹۸ سی سی بود که ۳.۲ اسب بخار قدرت در ۴۵۰۰ دور در دقیقه با حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت ارائه می داد. این مدل به مدت دو سال تولید شد.

وسپا ۹۸ کارسا سرکیتو (۱۹۴۷)

به طور خاص ساخته شد تا به جهانیان ظرفیت این اسکوتر کوچک را برای رقابت در مسابقات نشان دهد. رنگ اصلی آن قرمز بود ، به همین دلیل این مدل به عنوان “گلوله آتشین” کوچک نیز شناخته می شد.

وسپا ۹۸ سری‌ دو (۱۹۴۷)

این مدل از نظر زیبایی و مشخصات فنی پیشرفت های چشمگیری نسبت به مدل قبلی خود ارائه داده است.

وسپا ۱۲۵ (۱۹۴۸)

این اولین وسپا ۱۲۵ سی سی بود. علاوه بر اندازه متفاوت موتور، با معرفی سیستم تعلیق عقب با ۹۸ متفاوت است. سیستم تعلیق جلو نیز اصلاح شد.

وسپا ۱۲۵ کارسا (۱۹۴۹)

در سال ۱۹۴۹ وسپا برای اولین بار با یک شاسی مسابقه ای ساخته شد که از همان آلیاژ آلومینیوم برای ساخت هواپیما ساخته شده بود و با پرچ ها ، چرخ های آلیاژ و فناوری مونتاژ شده بود که در دهه ۴۰ بسیار پیشرفته بود.

وسپا ۱۲۵ سرکیتو (۱۹۴۹)

در اواخر دهه چهل، تولیدکنندگان بزرگ موتورسیکلت بهترین راه را برای تبلیغ وسایل نقلیه خود برای شرکت در چندین مسابقه در نظر گرفتند. هدف این بود که صنعت موتورسواری را به امید ایجاد مشتریان بالقوه جدید به عموم مردم برسانند.

وسپا مونتری (۱۹۵۰)

پیاجیو برای ارتقا چهره ورزشی وسپا ، تمرکز تماشاگران را به سمت شکستن رکوردهای جدید معطوف کرد. در 7 آوریل 1950 ، در مدار فرانسوی مون لهری ، طی 10 ساعت آزمایش و سه راننده که سوارکاری متناوب کردند ، وسپا در زمان رکورد جهانی (سرعت متوسط ​​134 کیلومتر در ساعت) ، مسابقه 100 مایل (سرعت متوسط ​​129.7 کیلومتر در ساعت) ، مسابقه 500 مایل (سرعت متوسط ​​123.9 کیلومتر در ساعت) و مسابقه 1000 کیلومتر (سرعت متوسط ​​124.3 کیلومتر در ساعت). مازونچینی با موتورسیکلتی مشابه مدار “وسپا 125” با قاب آلیاژ 1949 ، نتایج درخشانی را در مسابقات مدار بدست آورد.

وسپا سیلورو (۱۹۵۱)

در سال 1951 ، وسپا معتبرترین رکورد خود را شکست، یک کیلومتر پرواز.

وسپا ۱۲۵ (۱۹۵۱)

این اولین مدل وسپا بود که در یک فیلم حضور داشت. مدل 1951 پس از حضور در فیلم تعطیلات رومی که داستان عشق آدری هپبورن و گریگوری پک در رم را روایت می کرد، باعث شهرت وسپا شد.

وسپا ۱۲۵ مدل (شش روز) ، (۱۹۵۱)

از نظر زیبایی شناسی بسیار شبیه به وسپا 125 بود، اما “شش روز” به دلیل بهره مندی از مخزن سوخت و محافظ مخزن سوخت و قاب محافظ سمت راست که یک کاربراتور بزرگتر در آن قرار داشت، به همراه یک چرخ زاپاس کاملا متفاوت بود.

وسپا ۱۲۵ (۱۹۵۳)

این اولین تغییر مهم در موتور بود. توان خروجی به ۵ اسب بخار در ۵۰۰۰ دور در دقیقه و حداکثر سرعت به ۷۵ کیلومتر در ساعت می رسد. طراحی عقب نیز جدید بود.

وسپا ۱۲۵ یو (۱۹۵۳)

فقط 7000 نسخه از اسکوتر U Vespa تا به حال تولید شده است و این مدل را به یکی از محبوب ترین کالج ها تبدیل کرده است. حرف “U” در اینجا مخفف کاربرد است. این موتورسیکلت برای مقابله با رقابت لامبرا طراحی شده بود و با قیمت 110 دلار در بازار فروخته شد. برای اولین بار چراغ جلو در ارتفاع فرمان به جای گلگیر جلو نصب شد.

وسپا ۱۵۰ اتومبیل جانبی (۱۹۵۵)

وسپا با ماشین کناری سفری پایدار و راحت را در مسافت های طولانی امکان پذیر می کند. چرخ دستی از ورق استیل ساخته شده بود و با دست مونتاژ می شد و با یک لوله به وسپا متصل می شد.

وسپا ۱۵۰ جی اس (۱۹۵۵)

برای اولین بار وسیله نقلیه ای برای بازار انبوه با موتور کم صدا و عملکردهای نفسگیر ایجاد شد. وسپا 150 GS دارای مدارک ورزشی بود که نتیجه مستقیم تجربه تیم مسابقه پیاجیو بود. صندلی کشیده و چرخهای بزرگ 10 اینچی خط وسپا را اساساً تغییر داد. نسخه پیش سری این مدل هم اکنون در موزه پیاجیو به نمایش گذاشته شده است. متخصصان آن را “محبوب ترین و به یاد ماندنی ترین مدل” خواندند. نوآوری های زیادی وجود داشت: موتور ۱۵۰ سی سی، جعبه دنده ۴ سرعته، زین بلند استاندارد، چراغ جلو و فرمان، این وسپا می تواند به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

وسپا ۱۵۰ (۱۹۵۶)

وسپا در سال ۱۹۵۶، ده سال پس از تولد اولین مدل، کارخانه Pontedera موفق به فروش یک میلیونمین فروش وسپا شد. وسپا 150 عملکرد بهتری را ارائه داد و همچنین به دلیل نصب چراغ جلو در بالا مورد استقبال بیشتری قرار گرفت.

وسپا ۱۵۰ Tap (ضربت) ، (۱۹۵۶)

وسپا TAP (ضربت) مجهز به اسلحه 75 میلیمتری ، ظرفیت مهمات اضافی ، دو قوطی سوخت و یک چرخ دستی کوچک بود. در دو رنگ استتار – سبز و ماسه ای تولید شد. با وجود وزن 115 کیلوگرمی ، وسپا TAP می تواند با برد 200 کیلومتر سرعت 66 کیلومتر در ساعت را طی کند.

وسپا ۴۰۰ (۱۹۵۷)

در اوج موفقیت وسپا، پیاجیو تصمیم گرفت به دنیای چهار چرخ دسترسی پیدا کند.
هدف Corradino D’Ascanio همیشه طراحی وسپای کوچک 400 بود ، اتومبیلی که دارای موتور دو زمانه در عقب بود. این خودرو در سال 1957 به بازار عرضه شد و پیاجیو 30000 دستگاه از این مدل را تولید كرد.

وسپا 125 (VNA2) ، (۱۹۵۸)

وسپا ۱۲۵ VNA2 در دو رنگ خاکستری و بژ تولید شد، وسپا 125 سی سی 1958 دوره موفقی را رقم زد. این اولین وسپا با بدنه ای بود که با اتصال دو نیمه ورق فلز ساخته شد.

وسپا ۱۵۰ (GS VS5) ، (۱۹۵۹)

وسپا 150 گرن اسپرت افسانه ای در سال 1955 با مدل VS1 تاسیس شد. این مدل اقتباس شده و نسخه VS5 به فن سرعت سنج ویژه و چراغ دم کاملاً کروم با چراغ ترمز یکپارچه مجهز شده است.

وسپا 150 (VBA) ، (1961)

این مدل در سال 1958 با چند تغییر ارائه شد. این رنگ مشابه نمونه های قبلی خود بود (آبی متالیک) ، با این وجود صفحات کناری با برخی دریچه های هوا آلومینیومی تزئین شده و چراغ عقب آن بزرگتر و کاملاً کروم بود. این مدل به لطف ظرافت و عملکرد خود به موفقیت بزرگی دست یافت و اولین بار در جریان بازی های المپیک رم در سال 1960 ظاهر شد.

وسپا دالی (۱۹۶۲)

در تابستان 1962 ، از مدل وسپا برای جابجایی دو دانش آموز به نام های سانتیاگو گیلن و آنتونیو وسیانا استفاده شد. این دو جوان با استاد سورئالیسم ، سالوادور دالی دیدار کردند. دالی، در حالی که تاریخ معاصر می نوشت، از شهرت او سرپیچی نکرد و به طرز عجیبی تصمیم گرفت که بدنه وسپا را تزئین کند و امضای خود و نام همسر و موزه اش Gala را ضمیمه کند. در تابستان سال 1999 در جیرونا (اسپانیا) در جریان “یورو وسپا” ، در “هنر موتور سیکلت” به نمایش گذاشته شد و سپس توسط جیووانی آلبرتو آگنلی با مهربانی به موزه پیاجیو اهدا شد.

وسپا ۱۶۰ جی اس (۱۹۶۲)

این موتور در ادامه موفقیت بازار اولین GS، با طراحی کاملاً جدید، متولد شد. صدا خفه کن اگزوز، کاربراتور و سیستم تعلیق نیز جدید بودند. توان خروجی ۸.۲ اسب بخار در ۶۵۰۰ دور در دقیقه بود.

وسپا ۱۵۰ جی ال (۱۹۶۳)

طرح جدید دیگری که “یکی از بهترین وسپاهای خوش تولید شده توسط طراحان Piaggio” نامیده شده است. فرمان، چراغ جلو ذوزنقه ای و گلگیر جلو همه جدید بودند.

وسپا ۵۰ (۱۹۶۳)

پیاجیو برای جلب مخاطبان بیشتر مخصوصا نوجوانان وسپا 50 را معرفی كرد كه با شعار “جوان ، مدرن و … بدون نیاز به سند تبلیغ می شد. این وسپی بود كه طبق قوانین آیین نامه بزرگراه در سال 1963، نوجوانان می توانستند از سن 14 سالگی بدون پلاک و بدون گواهینامه رانندگی کنند.

وسپا ۱۸۰ اس اس (۱۹۶۵)

این یک نقطه عطف جدید در رشد موتور بود (۱۸۱.۱۴ سی سی)، با ۱۰ اسب بخار برای حداکثر سرعت ۱۰۵ کیلومتر در ساعت. ۱۸۰ SS (Super Sport) جایگزین GS با شکوه ۱۵۰/۱۶۰ سی سی شد. Piaggio کولینگ جلو را اصلاح کرده و آن را آیرودینامیکی تر کرده و راحتی، هندلینگ و نگهداری جاده را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

وسپا ۱۲۵ (۱۹۶۶)

غیررسمی با نام “۱۲۵ جدید”، دارای نوآوری های اساسی در طراحی، قاب، موتور (۴۵ درجه شیب دار) و سیستم تعلیق است.

وسپا سوپر اسپرینت ۹۰ (۱۹۶۶)

سری ویژه ای که از وسپا ۵۰/۹۰ سی سی و “جدید” ۱۲۵ گرفته شده بود، نگهدارنده ها بین زین و فرمان برای سبک سواری “آرام” قرار گرفتند. فرمان باریک و کم ارتفاع بود، و گلگیر ساده بود. حجم موتور فقط ۹۰ سی سی و می تواند ۹۳ کیلومتر در ساعت کار کند.

وسپا آلفا (۱۹۶۷)

این وسیله نقلیه در فیلم “دیک اسمارت ، مأمور 2007” با حضور ریچارد وایلر ، مارگارت لی و روزانا تاپادوس مورد استفاده قرار گرفت. این یک وسپا 180 سوپر اسپرت است که توسط پیاجیو و آلفا ویلیس انگلیسی تغییر شکل داده است. این اسکوتر موجود در فیلم قادر به دویدن در جاده ، پرواز مانند هلی کوپتر و همچنین زیردریایی بودن بود.

وسپا 125 پریماورا (1967)

پریماورا هدف جوانان بود و پیاجیو شعار “با وسپا می توانی باشی” را برای راه اندازی آن ارائه داد. ویژگی اصلی این اسکوتر شاسی بلندتر بود که حمل مسافر دوم را حتی راحت تر می کرد.

وسپا ۱۲۵ پریماورا (۱۹۶۸)

همراه با نسخه بعدی PX، با دوام ترین نسخه وسپا بود. این از ۱۲۵ “جدید” گرفته شده است، اما با تفاوت قابل توجهی در موتور، که باعث افزایش حداکثر سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت می شود.

وسپا ۱۸۰ رالی (۱۹۶۸)

با این وسیله نقلیه جدید، پیاجیو سیستم تغذیه سوخت چرخان زمان بندی را به کل تولید خود گسترش داد. موتور جدید بود، چراغ جلو جلو جدید و قدرتمندتر بود، قاب تولید شده از وسپا ۱۵۰ اسپرینت، باریک تر و آیرودینامیکی تر از سوپر اسپرت.

وسپا ۵۰ الستارت (۱۹۷۰)

از جدیدترین ویژگی های احتراق الکتریکی بود، اما در مقایسه با ۵۰ Special نیز طراحی کاملاً تجدید نظر و تزئین شد.

وسپا ۵۰ با پدال (۱۹۷۰)

وسپا ۵۰ برای فروش در فرانسه، تغییر شکل داد تا با مقررات فرانسه سازگار شود. این اسکوتر جدید باید توسط Piaggio اقتباس می شد تا بتواند پدالها را نصب کند، زیرا قانون فرانسه اعلام کرده است که پدال باید در همه وسایل نقلیه دو چرخ وجود داشته باشد.

وسپا ۲۰۰ رالی (۱۹۷۲)

وسپا با بزرگترین موتور. این مدل با قدرت ۱۲.۳۵ اسب بخار در ۵۷۰۰ دور در دقیقه می تواند به ۱۱۶ کیلومتر در ساعت برسد. پس از موفقیت بزرگ وسپا 180 ، در سال 1972 پیاجیو اولین مدل 200 سی سی خود را تولید کرد. پاسخ به این محصول جدید شگفت انگیز بود ، مردم ماه ها منتظر تحویل یک محصول بودند. از نظر زیبایی شناسی ، وسپا رالی 200 بلافاصله با گرافیک سفید روی شاسی و محفظه قابل تشخیص است و در آن زمان قدرتمندترین موتور را با احتراق الکترونیکی داشت. بیش از 41،700 مدل Vespa Rally 200 از 1972 تا 1979 تولید شده است.

وسپا ۵۰ اسپشیال (۱۹۷۳)

وسپا 50 ویژه با تغییرات آرایشی در فرمان ، چراغ جلو و چراغ عقب عمدتا برای بازار جوانان ارائه شد.

وسپا ET3 125 سال (۱۹۷۶)

وسپا ET3 125 به طور خاص برای بازار صادرات سفارش داده شد و دارای همان مشخصات ET3 ایتالیایی بود.

وسپا ۵۰ پریماورا ET3، سال (۱۹۷۶)

اندازه کوچک وسپا ET3 پریماورا ، مشابه وسپا 50 سی سی ، مانور چابکی و هندلینگ عالی جاده را تضمین می کند. این محصول در دهه 70 برای بازار جوانان ساخته شد و شامل جزئیاتی مانند زین جین بود.

وسپا ۱۲۵ پریماورا ET3، سال (۱۹۷۶)

این نام مخفف “۳ پورت ورودی الکترونیکی” بود و شامل تغییرات مهمی در موتور بود که قدرت و درخشش بیشتری داشتند. حتی یک ظاهر طراحی از Primavera استاندارد (که در محدوده باقی مانده بود) تغییر یافت.

وسپا جیانت (1976)

نماینده PX Vespa و برای ارائه خط تولید جدید در پاریس در سال 1977 ساخته شد، سالها بعد برای راه اندازی Vespa T5 اصلاح شد. وسپای غول پیکر توسط هنرمند استفانو تونلی با نقاشی های دیواری شهری تزئین شد. این تصاویر در کنار نمونه ای که اکنون به رنگ قرمز اصلی خود بازسازی شده است ، در موزه پیاجیو به نمایش در آمده است.

وسپا ۱۰۰ اسپرت (1976)

برگرفته از وسپا 90 ، مدل 100 Sport با توجه به قانون گذاری در مورد موتورسواران در بازار آمریکا ساخته شد. به خصوص چراغ های عقب بزرگتر بودند. افزایش ظرفیت از 90 به 100 سی سی با افزایش سوراخ سیلندر حاصل شد.

وسپا پی ۱۲۵ ایکس (۱۹۷۸)

این موتورسیکلت ابتدا در نمایشگاه میلان در سال 1977 به عنوان Vespa PX 125 جدید ارائه شد. یک سرعت سنج بر روی دسته فرمان قرار داشت که کاملاً دوباره طراحی شد و این مدل به دلیل سیستم تعلیق جلو به روز شده با کمک فنر تلسکوپی بسیار ابتکاری بود. “PX” گام جدیدی را به جلو در سبک سازی (بدنه کاملاً دوباره طراحی شده) و عملکرد آن رقم زد. در همان سال P 200 E نیز عرضه شد. سه سال بعد PX 150 E با عملکرد نیمه کاره بین دو مدل روانه بازار شد.

وسپا پی کی ۱۲۵، (۱۹۸۳

این موتورسیکلت جایگزین وسپا پریماورا (استاندارد و ET3) شد. استایل کاملا جدید شده بود.

وسپا پی کی ۵۰، ۱۹۸۳

کاملاً مشابه PK 125، در دو مدل PK 50 و PK 50 S، هر دو با جعبه دنده ۴ سرعته و احتراق الکترونیکی ظاهر شد.

وسپا PK 125 اتوماتیک ، ۱۹۸۴

یک گیربکس اتوماتیک در وسپا معرفی شد، شاید اساسی ترین تغییر (حداقل از نظر کاربر) از سال ۱۹۴۶ باشد. وجود گیربکس اتوماتیک با نبود ترمز پا تأکید شد، با اهرم دسته چپ جایگزین شده است (که به دلیل خودکار بودن آن نیازی به کنترل کلاچ نیست). سال بعد وسپا PK 50 اتوماتیک به بازار عرضه شد.

وسپا ۵۰ اس (1985)

برای قبول تقاضاهای برخی کشورها، پیاجیو یک مدل 50 سی سی سریعتر تولید کرد. این موتور حتی با همان انجین در مدل استاندارد، قدرت بالاتری تولید می کند.

وسپا T5 Pole Position، سال (۱۹۸۵)

نسخه “فوق العاده اسپرت” سری PX بود. با یک موتور جدید ، سیلندر آلومینیوم و ۵ پورت ورودی، اما طراحی آن نیز جدید بود، به خصوص در عقب و اطراف چراغ جلو.

وسپا ۵۰ اسپشیال ریوایول (199۱)

وسپا 50 ویژه محبوب ترین مدل در بین جوانان دهه شصت بود و بنابراین در اوایل دهه نود نیز برای جوانان موتورسوار که در دهه 60 متولد نشده بودند، تکرار شد.

وسپا ET4 125 سال (۱۹۹۶)

“نسل جدید وسپا” با موتور چهار زمانه، در پنجاهمین سالگرد راه اندازی شد. در سال ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ این پرفروش ترین وسیله نقلیه دو چرخ (از جمله موتورسیکلت ها) در کل اروپا بود و پس از آن نسخه ۵۰ سی سی ET2 و سپس در سال ۱۹۹۹ نیز ۱۵۰ سی سی کلاسیک ET4 دنبال شد.

وسپا PX، سال (۲۰۰۱)

ترمز جلو دیسکی، زیبایی، رنگ های جدید و بازگشت به آرم “تاریخی” وسپا برای PX بی انتها، که بیش از رقم خارق العاده سه میلیون دستگاه تولید و فروش بیش از ۳۰ سال فعالیت حرفه ای خود بود . در سال ۲۰۱۱ دوباره اصلاح شد و امروز در نسخه های ۱۲۵ و ۱۵۰ در دسترس است. وسپا PX “همیشه سبز” است  بخشی از آن به دلیل انتقال دنده ۴ سرعته و امکان نصب لاستیک جانبی است.

وسپا ET4 ۱۵۰ فراری (2001)

این مدل به عنوان ادای احترام به تیم فراری برای پیروزی در مسابقات جهانی فرمول 1 در سال 2000 تصور می شد. این وسیله نقلیه با نام های مونتزمولو ، تود ، شوماخر و باریچلو سفارشی شده است. این خودرو دارای لیور قرمز فراری با زین چرمی بود که از همان ماده ای بود که برای روکش داخلی فراری استفاده می شد.

وسپا ترافلی (2003)

وسپا PX به یک اثر هنری واقعی تبدیل شد و با خلاقیت مینو ترافلی شکل گرفت. در سال 2003 در موزه پیاجیو به نمایش گذاشته شد.

وسپا گرنتوریسمو 200L و ۱۲۵L، سال (۲۰۰۳)

در سال ۲۰۰۳، Granturismo ظاهر خود را به عنوان قدرتمندترین وسپای تولید شده تا به حال نشان داد. در نسخه های ۲۰۰L و ۱۲۵L، جذابیت احساسی وسپا و پیشرفته ترین فناوری را ترکیب می کند: این اولین وسپا بود که دارای موتورهای چهار زمانه، چهار سوپاپ و مایع خنک کننده درخشان بود و از یورو ۲ جدید برخوردار است. استانداردهای آلایندگی و همچنین چرخ های ۱۲ اینچی و سیستم ترمز دو دیسکی. بدنه استیل لمسی منحصر به فرد وسپا است.

وسپا ال ایکس (۲۰۰۵)

این بازگشت “vespino” بود، مدل بدنه کوچکی که بیش از ۴۰ سال در کنار “vespone” بزرگتر ارائه می شد ، در یک کلید سبک و فنی بسیار مدرن. وسپا LX جایگزین وسپای باشکوه ET شد (بیش از ۴۶۰،۰۰۰ دستگاه از سال ۱۹۹۶ فروخته شده است) و در چهار اندازه موتور مدرن و اکولوژیکی: ۵۰ سی سی دو و چهار زمانه، ۱۲۵ و ۱۵۰ سی سی چهار زمانه موجود بود.

وسپا .GTS 250 i.e، سال (۲۰۰۵)

پنجاه سال پس از راه اندازی وسپا GS (گرن اسپرت)، اولین موتور ورزشی در تاریخ عرضه شد که هنوز هم به عنوان گنجینه ای مورد توجه مجموعه داران و طرفداران است، وسپا GTS 250 یعنی ترکیب سرعت و سبک GS. که به سریعترین، قدرتمندترین و پیشرفته ترین وسپا تبدیل شد. از نوامبر ۲۰۱۱، وسپا GTS با پیشرانه آوانگار ، چهار سوپاپ و مایع خنک کننده مایع با تزریق الکترونیکی به کلاس ۳۰۰ تبدیل شد. وسپا GTS با یک سیستم ترمز دو دیسک عالی متوقف می شود.

وسپا GTV و LXV، سال (۲۰۰۶)

وسپا LXV و وسپا GTV متمایزترین عناصر سبک ۵۰ و ۶۰ را در شکل و عملکرد تکرار و تفسیر می کنند. وسپا GTV که با موتورهای ۱۲۵ و ۲۵۰ سی سی در دسترس است. وسپا LXV که با موتورهای ۵۰، ۱۲۵ و ۱۵۰ سی سی ارائه می شود و از ظاهری زیبا و مینیمالیستی برخوردار است.

وسپا جی تی 60° ANNIVERSARY (به مناسبت شصتمین سال) ، سال (۲۰۰۶)

این هدیه ای است که وسپا مصمم بود به طرفداران خود برای جشن شصتمین سالگرد شرکت اهدا کند. این نسخه منحصر به فرد فقط در یک سری ۹۹۹ واحدی ساخته شده و قرار است به یکی از نقاط عطف تاریخ طولانی وسپا تبدیل شود.

وسپا S 50 و ۱۲۵ ، (۲۰۰۷)

تمام شخصیت های ورزشی “وسپینو” سال های گذشته توسط وسپا اس کاملاً زنده شده است. این ترکیب جذاب سبک ها و خاطرات روح جوانترین و ورزشی ترین وسپاها را در تمام جهان زنده نگه می دارد. وسپا S ظاهر دقیق مینیمالیستی خود را از مدل های افسانه ای دهه ۱۹۷۰ مانند ۵۰ ویژه و وسپا پریماورا به ارث می برد.

وسپا GTS 300 Super، سال (۲۰۰۸)

ظرافت منحصر به فرد وسپا را به بیش از ۲۵۰ کلاس می رساند. سبک کلاسیک و منحصر به فرد وسپا با شخصیتی کاملاً اسپرت و مدرن ترکیب شده و ظاهری کاملاً ناهموار به خطوط تمیز وسپا می بخشد. وسپا GTS 300 Super با طراحی اسپرت خود مجسم کننده سبک، راحتی، ایمنی و مقاومت برند Vespa است. با استفاده از زمان بندی جدید ۴ سوپاپ، این نیروگاه کوچک کاملاً جدید و محکم چیزی کمتر از همتایان دو زمانه خود ندارد (با قدرت ۴.۳۵ اسب بخار، قدرتمندترین ۵۰ سی سی چهار زمانه در بازار است).

وسپا S 50 و وسپا LX 50، سال (۲۰۰۹)

موتور جدید ۵۰ سی سی، چهار زمانه، چهار سوپاپ که “افسانه ای” در تاریخ وسپا است. با استفاده از زمان بندی جدید ۴ سوپاپ و قدرت ۴.۳۵ اسب بخار قدرتمندترین ۵۰ سی سی چهار زمانه در بازار است.

وسپا GTS ABS ASR سال (2014)

در ژوئن ۲۰۱۲ در وسپا LX و وسپا S یک موتور جدید ایجاد شد، به درستی در این بخش پیشرفته محسوب میشد و از نظر عملکرد و حداقل مصرف سوخت و آلایندگی جلوتر از زمان خود بود، کاهش انتشار CO2 به میزان ۳۰٪. این یک موتور تک سیلندر ۴ زمانه خنک کننده هوا با ۳ سوپاپ (۲ ورودی و ۱ اگزوز) و تزریق الکترونیکی سوخت است. با هدف افزایش عملکرد و صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار آلاینده ها، در کارخانه Pontedera، در پیشرفته ترین مراکز تحقیق و توسعه در جهان طراحی و ساخته شد.

در سال ۲۰۱۴ وسپا GTS با اتخاذ پیشرفته ترین سیستم های پشتیبانی الکترونیکی موتور سواری جدید: سیستم ترمز ABS 2 کاناله و کنترل کشش ASR جدید و بهبود یافته است. بنابراین وسپا، برترین فناوری خود را که همیشه گذشته آن را مشخص کرده و یکی از مدرن ترین، پیشرفته ترین و ایمن ترین وسایل نقلیه در جهان را تأیید می کند.

وسپا ۹۴۶ Emporio Armani سال (2015)

به مناسبت سال 2015 – چهلمین سالگرد تاسیس جورجیو آرمانی و 130 سالگی تولد گروه پیاجیو – امپوریو آرمانی نسخه ویژه ای از وسپا 946 را طراحی کرده است. ترکیبی خاص از خاکستری ها با نکات ظریف رنگ سبز که فقط در شرایط خاص نور برای پروژه قابل مشاهده است. قطعات فلزی دارای روکش ساتن هستند و در عین حال با جلوه های نهایی بدنه ، یک اثر مات ایجاد می کنند. کلمات “Emporio Armani” در کنار آن ظاهر می شوند ، در حالی که آرم نماد عقاب مارک تجاری در بالای چراغ جلو قرار دارد.

وسپا 70° ANNIVERSARY (به مناسبت هفتادمین سال) سال (2016)

گروه پیاجیو به مناسبت هفتادمین سالگرد خود اسکوتر نمادین وسپا را با یک سری یادبود ویژه از مدل ها، از جمله Vespa Primavera ، مدل GTS اسپرت (در نسخه های 125 سی سی و 300 سی سی) و PX بی انتها ، جشن گرفت.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.